Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in azim dolu hikayesi

28 Ekim 1955 doğumlu ABD’li bir iş adamı olan Gates, çocukluğundan beri bilgisayara merak salan ve gelecekte bir gün herkesin evinde bilgisayar olacağına inanan biriydi. Hayallerini bunun üzerine kurdu ve ileriyi görerek hedeflerini gerçekleştirme yoluna girdi. Planlı çalışması sayesinde bunu başarmaya odaklandı ve yanına her zaman zeki çalışanlar aldı. Çünkü biliyordu ki zeki adamlar her zaman başkalarının başarısına buluşlarıyla başarı katarlardı.

Çalışanlara yüksek ücret vermiyordu, kendisi de düşük ücretle çalışıyordu. Yüksek ücret vermek yerine şirketine çalışanlarını ortak etmeye çalışıyordu. Örneğin Microsoft’un Başkanı Steve Ballmer’ı kendisiyle çalışması için şirket hissesine dahil etmek istedi. Ballmer ise bu hisseler sayesinde şu anda büyük bir servete sahip durumda.

Piyasada olup biten her şeyi takip ediyordu, hızla gelişen teknolojide ve bilişim sektöründe geri kalmak istemiyordu. Hiçbir zaman şımarmadı. Rakiplerinin kendilerine ait özel uçağı ve yatı olmasına rağmen o sade bir hayat sürüyordu. Cimri denilecek kadar da eli sıkı bir insandı. Her zaman kafasında şu düşünce vardı: ” Zengin yaşarsam öyle düşünmeye başlarım ve farklı bir kişiliğim olur. Yeterince çalışamam ve üretemem”

Ekran Resmi 2016-11-30 16.49.32
Bill Gates’ten:

Her zaman bilgiye aç olun. Her türlü kitabı okumaya çalışın. Öğrenme isteğinizi sakın kaybetmeyin.

Herkesin böyle bir kaderi olmayabilir ama risk alıp denemeden de olmaz. Önemli olan yaptığınız hatalardan ders çıkararak ilerleyebilmek.

logo