Edison’un Başarı Sırları

Thomas Alva Edison’u 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamı olarak hepimiz tanıyoruz. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir.

Ekran Resmi 2016-11-30 17.02.50

1- Azimli, inançlı ve çalışkandı.Bu en önemli üç iksirden dolayı başarı onun için kaçınılmazdı. 1914 gecesi fabrikası birkaç saat içinde yanıp kül olan Edison,” Hatalarımız yandı gitti, şimdi yeniden başlayabiliriz”. diyerek değerlendirdiği yangından üç hafta sonra üstün inanç ve azim göstererek ilk gramofonu icat etmiştir.Edison başarı sırrını şu sözleriyle özetler : “ Başarının yüzde doksan dokuzu ter, yüzde biriyse zekadır.”

2- Başarılı olmada en önemli püf noktalardan biri de sabırdır. Edison başladığı işte müthiş bir sabır ve sebat gösterir, bütün olumsuzluklara rağmen çalışmasına devam ederdi. Sabrının ve çalışmasının mükafatını, kendisi için hayal gibi görünen şeylerin başarıyla sonuçlanmasıyla alırdı.Edison,” Evet, ben hayalimi 999 başarısız deneyden sonra binincide gerçekleştirdim!”diyor.

Ekran Resmi 2016-11-30 17.02.38

3- Ufku çok açık, mükemmel bir düş gücüne sahip Edison , devamlı fikir üreterek kendisini yenileyen bir mucitti.”Günde en az beş fikir üretin, bu yılda yüzlerce fikir eder. Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır” demektedir.

4- Tekdüzelikten uzaktı.Hep farklı olmak ister, çalışmalarında farklı yolları denerdi. Nitekim ampulün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil, belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu ve Edison, bu konuda “ İşe ya da başka bir yere giderken hep aynı yolu kullanmayın, hep aynı kitapları okumayın, hep aynı kişilerle arkadaşlık etmeyin. Böyle yaparsanız yeni bir şey öğrenemezsiniz” der.

logo